Bacówka PTTK na Rycerzowej (1120 m n.p.m.), jest schroniskiem górskim, położonym na terenie Beskidu Żywieckiego, 35 km na południowy zachód od Żywca i 115 km od Katowic - stolicy województwa.

Czekamy na Was przez cały rok i oferujemy: 32-35 miejsc noclegowych w budynku, który poza piwnicą wykonany został tradycyjnie i całkowicie z bali drewnianych. Do dyspozycji mamy schludne i przytulne pokoje: dwu, trzy, pięcio i dziesięcioosobowe. W każdym z nich są półki, wieszaki, lustro, oraz po dwa koce na łóżko. W izbach wieloosobowych mamy też łóżka piętrowe. Całe schronisko ogrzewane jest centralnym ogrzewaniem z własnej kotłowni i kominkiem grzewczym. Gdy czasami brakuje miejsc na łóżkach, zostają jeszcze ławy i podłoga w słonecznej, kameralnej jadalni. Głównym atutem naszej jadalni, poza górskim wystrojem, jest urzekająca panorama Tatr roztaczająca się wprost z południowych okien oraz kominek, przy którym często brzmią struny gitary i nie tylko... Do Waszej dyspozycji mamy również  toalety z czterema umywalkami, dwoma WC oraz dwoma prysznicami z ciepłą wodą, dostępnymi przez całą dobę. Poza ciepłym i przytulnym kątem do spania polecamy smaczne, gorące dania (również wegetariańskie) z naszej schroniskowej kuchni, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od zawartości portfela. W ofercie mamy także słodycze, napoje chłodzące, soki, piwo, pocztówki, książeczki GOT, mapy, przewodniki oraz wiele innych przydatnych na szlaku artykułów. Bufet czynny jest od 8:00 do 20:00, a czasami i dłużej. Zostaniesz u nas zawsze mile obsłużony i uzyskasz potrzebne informacje turystyczne.

Dla grup, po wcześniejszym ustaleniu prowadzimy całodzienne, pyszne domowe wyżywienie. Mamy także, wygospodarowany kąt do pichcenia na  kuchence wraz ze zlewem do mycia menażek. Jako jedno z niewielu już schronisk nie posiadamy prądu. Do oświetlenia bacówki wykorzystujemy agregat prądotwórczy 220V oraz akumulatory 12V. Jeśli będziecie mieć ochotę na aktywny relaks, pożyczycie u nas szachy, karty, gry planszowe, dobrą książkę, piłkę do siatkówki, a zimą sanki i jabłuszka oraz dętki do szalonych zjazdów ze stoków Wielkiej Rycerzowej. Gdy lubicie wędrować z własnym namiotem, służymy terenem wokół schroniska z możliwością korzystania ze wszystkich urządzeń. 

Przez cały rok organizujemy różne imprezy, począwszy od slajdowisk - gdzie ludzie gawędząc pokazują swoje przeźrocza z różnych zakątków ziemi, skończywszy na wieczorach przy ognisku gdzie gramy, śpiewamy, tańczymy i wygłupiamy się, czasami aż do świtu ( kalendarium imprez ).

Dotrzecie do nas pieszo, na rowerze górskim lub nartach, różnymi szlakami turystycznymi ( mapka ) i na pewno nie będziecie się tu nudzić ( atrakcje turystyczne ).

Mamy nadzieję, że gdy nas odwiedzicie, spodoba Wam się okolica oraz panujący w bacówce klimat prawdziwego górskiego schroniska. Będziecie wtedy, częstszymi, nie tylko "wirtualnymi" gośćmi w naszych progach i nie jeden raz gapiąc się w ogień, wspólnie zaśpiewamy - "...moje życie tylko w górach, nad dachami równin..."

Do zobaczenia !!!
Gospodarze Bacówki