Beskid Żywiecki jest jednym z niewielu pasm gór polskich nie zadeptanych jeszcze przez masy turystów. Chodząc po tutejszych bukowo-świerkowych lasach oraz pięknych rozległych halach poczujesz bliskość natury, mało zmienionej przez cywilizację. Na jednej z takich hal u podnóża szczytu Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.), wtulona w krajobraz leży nasza drewniana bacówka. Z miejsca tego rozciąga się imponująca panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry potężne Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Trzy minuty od schroniska, na przełęczy Halnej, widok powiększa się o rejon Beskidu Śląskiego i Małego oraz grzbiety górskie leżące na terenie Czech. Podczas dobrej widoczności, która zdarza się najczęściej jesienią i zimą, dostrzeżesz również Gorce i Beskid Sądecki.
Niezapomniane chwile przeżyjesz oglądając kolorowe wschody słońca - wprost z okien swojego pokoju, mając pod sobą "morze chmur", lub podziwiając Tatry i Babią Górę podczas pełni księżyca.
Bacówka nasza położona jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego i mamy w pobliżu trzy rezerwaty przyrody. Pierwszy, najbliższy to "Dziobaki" - zachowujący fragmenty buczyny karpackiej, występują tu ponad 120-letnie drzewa. Drugi nazywa się "Muńcoł" i chroni stanowiska występującej tam gromadnie śnieżyczki przebiśnieg. Ostatni to "Oszast", gdzie po dziś dzień zachowała się pierwotna Puszcza Karpacka regla dolnego. Nie są to rezerwaty ściśle chronione i można do nich dotrzeć szlakami turystycznymi z naszego schroniska. Najbliższa okolica obfituje także w jagody i grzyby, które czasami można zbierać wiadrami... Wędrując pobliskimi szlakami będziesz namacalnie obcować z przyrodą. Uda Ci się zaskoczyć sarnę i zająca, dostrzeżesz jastrzębia a może i rysia, usłyszysz dzięcioła i kukułkę. Smagany pachnącym wiatrem, pieszczony przez promienie słońca, ukojony szemraniem potoku będziesz mógł zapomnieć o problemach i wrócisz w doliny ze zdrowym dystansem do rzeczywistości...
Latem spotkasz w okolicy bacówki prawdziwego bacę z redykiem owiec, który (gdy będziesz miły) pokaże Ci jak robi się góralskie sery i poczęstuje owczym buncem i własnoręcznie uwędzonym oscypkiem.
Oprócz walorów przyrodniczo-krajoznawczych naszym głównym atutem jest położenie na skrzyżowaniu kilku malowniczych szlaków. Jesteśmy zatem dobrą bazą do odbywania jednodniowych wędrówek. Pobliskie tereny nadają się świetnie do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, natomiast zimą dzięki długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej stwarzają wymarzone warunki dla miłośników "białego szaleństwa" i coraz popularniejszego ski-touryzmu.
Po około półgodzinnym marszu od schroniska, podążając żółtym szlakiem dojdziesz do turystycznego przejścia granicznego ze Słowacją na przełęczy Przysłop. Funkcjonuje ono od lipca 1999 roku. Czynne jest przez cały rok (latem od 8:00 do 20:00, zimą od 8:00 do 16:00).Do przekroczenia granicy wymagany jest paszport lub dowód osobisty. Można stąd udać się zielonym szlakiem do wsi Vychylovka gdzie znajduje się Skansen Wsi Kisuckiej, czynny od początku maja do końca października. Główną atrakcją, prócz zwiedzania wodnego młyna, uroczego kościółka, karczmy i starych chałup jest przejazd parową kolejką wąskotorową.
Czyste powietrze, urzekające krajobrazy oraz życzliwi ludzie czekają na Ciebie!!!
Przykładowe propozycje jednodniowych wycieczek z bacówki:
"Trzy schroniska w jeden dzień"
Trasa: Bacówka PTTK na Rycerzowej - Młada Hora - dolina Rycerek - schronisko na Przegibku - rezerwat "Dziobaki" - Bacówka PTTK na Rycerzowej.
Opis: wędrówka łatwa i przyjemna znakowanymi szlakami turystycznymi, głównie lasami bukowo-świerkowymi, czasami polanami. Po drodze dwa dłuższe przystanki w schroniskach na Mładej Horze i Przegibku gdzie można odpocząć, a w razie potrzeby zaspokoić głód i pragnienie. Pomiędzy Przegibkiem a Rycerzową trasa wiedzie przez rezerwat "Dziobaki" gdzie podziwiać można ponad 120-letni drzewostan.
Czas przejścia: około 5 godzin, plus czas spędzony w schroniskach. Razem około 6,5 godziny.
"Kolejką po skansenie" - Słowacja
Trasa: Bacówka PTTK na Rycerzowej - przełęcz Przysłop (przejście graniczne) -
Vychylovka - Skansen Wsi Kisuckiej - Bacówka PTTK na Rycerzowej.
Opis:wycieczka wymagająca posiadania paszportu i 40 koron słowackich (ok. 4 zł na wstęp do muzeum). Po przekroczeniu granicy na przełęczy Przysłop, wędrujemy dalej słowackim szlakiem do wsi Vychylovka, gdzie znajdują się między innymi dwa sklepy (w jednym z nich przyjmują złotówki). Następnie drogą asfaltową docieramy do bramy Muzeum Kysuckiej Dediny. Po kupieniu biletów idziemy wraz z przewodnikiem zwiedzać skansen. Zobaczymy między innymi: młyn wodny, kościółek oraz wyposażone w stare sprzęty chałupy- niektóre ponad 100-letnie. Po drodze, krótki "popas" można zrobić w wiejskiej karczmie, która oferuje pamiątki, napoje, słodycze, lody i proste dania barowe. Przed nami zostaje jeszcze największa frajda wycieczki - czyli 25 minutowy przejazd starą parową kolejką wąskotorową. Trasa przejazdu wiedzie między chałupami, wzdłuż malowniczo wijącego się potoku.
Czas przejścia: około 5 godzin, plus czas na zwiedzanie skansenu, "popas" w karczmie i przejazd kolejką wąskotorową. Razem około 7 godzin.